Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

opieka nad świnką po sterylizacji

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
agaciula
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 6 sierpnia 2019, 10:39
Kontaktowanie:

opieka nad świnką po sterylizacji

Postautor: agaciula » 6 sierpnia 2019, 11:02

W piątek moja świnka będzie miała zabieg sterylizacji (torbiele na jajnikach). Bardzo się boję tego zabiegu ale wiem że bez operacji te torbiele nie znikną i będą coraz większe doprowadzając do większych problemów.

Nigdy wcześniej żadna z moich świnek nie miała takiej operacji i nie wiem jak wygląda opieka nad taką świnką. Czy po zabiegu świnka jest leżąca i trzeba ją dokarmiać? Czy powinnam odizolować ją od drugiej świnki na czas rekonwalescencji? Jak wygląda sprawa podłoża, czy świnka może być na żwirku czy powinna być w jakimś kocu (w cieple)?

Wiem, że dostanę wszystkie wytyczne po zabiegu ale chciałabym się przygotować wcześniej na to co nastąpi.

Pani weterynarz jest specjalistką od zwierząt egzotycznych i zajmuje się tylko chirurgią. Narkoza będzie wziewna.

Czy miał ktoś doświadczenie w opiece nad świnką po operacji i może podzielić się informacjami jak wygląda opieka w tym czasie?


Awatar użytkownika

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: opieka nad świnką po sterylizacji

Postautor: Moreni » 8 sierpnia 2019, 21:43

Ja niedawno sterylizowałam swoją samiczkę.

Świnka z pewnością nie będzie zbyt ruchliwa po zabiegu, ze względu na ból pooperacyjny i ogólny podły nastrój (narkoza wziewna daje u niektórych świń potwornego kaca ;) ), ale nie powinna leżeć plackiem i w ogóle się nie ruszać. Może się zdarzyć, że nie będzie chciała jeść - wtedy trzeba ją dokarmiać na siłę, najlepiej specjalną karmą ratunkową, choć papka z dobrej jakości granulatu też da radę. Nasza od początku jadła normalnie, czuła się wręcz tak dobrze, że wet zezwolił od razu podawać mokre jedzenie (czasem lepiej wstrzymać się te 24h z podawaniem świeżych warzyw).

Trzeba ją będzie odizolować, najlepiej w jakiejś malutkiej klatce. To zapobiegnie wyciąganiu szwów przez koleżanki i zminimalizuje ruchliwość (niepożądaną przy gojeniu rany). Najlepiej używać wkładów higienicznych lub podkładów dla szczeniąt - zapewniają znacznie lepszą kontrolę czystości, trzeba je jednak wymieniać nawet 2 razy dziennie. Raczej nie powinnaś musieć jej dogrzewać, wet powinien wydać Ci zwierzę już w pełni wybudzone i stabilne, także cieplnie.


agaciula
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 6 sierpnia 2019, 10:39
Kontaktowanie:

Re: opieka nad świnką po sterylizacji

Postautor: agaciula » 9 sierpnia 2019, 7:07

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Czyli zostawię ją na jeden dzień w transporterze. Mam taki dla kota więc spokojnie będzie mogła się tam poruszać ale bez szaleństw:)



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

  • Dołącz do nas