Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

samiec i samica

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
newtie
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 1 stycznia 2019, 16:54
Świnki morskie: Pączuś
Kontaktowanie:

samiec i samica

Postautor: newtie » 13 stycznia 2020, 15:46

Czesc!
Mam dwie swinki (jedna ok. 1,5 roku, druga ok 3 miesiace). W sobote pierwszy raz wypuściłam je razem po pokoju. Bylam bardzo zestresowana, bo znam starsza swinke i wiem jaka wredna potrafi byc. Mimo wszystko pozytywnie sie rozczarowalam, bo bardzo radosnie przyjela nowego kompana do siebie, biegala za mlodą, podskakiwala, kwiczała radosnie. Zauwazylam tez, ze dosc czesto wachala pupe drugiej swinki.
Od razu napisze- 1,5-roczna swinka jest dziewczynka, plec mlodej ciezko bylo rozpoznac, wiec stwierdzilam, ze po prostu poczekam jakis czas i nie bede codziennie jej ogladac, przeciez taki dzieciak raczej nie powinien i tak nic zrobic. Dzis wypuscilam je ponownie, mimo to z ciekawosci sprawdzilam, czy plec jest juz do rozpoznania. Niestety rozczarowalam sie. Okazalo sie, ze mlodziak prawdopodobnie jest samcem. I tutaj pojawiaja sie moje pytania:
1. Czy póki co moge nadal wypuszczac razem swinki chociaz na pare chwil? Oczywiscie maja osobne klatki i obserwuje je przy zabawie, a widze, ze spodobalo im sie wspolne towarzystwo
2. W jakim wieku najlepiej bedzie wykastrowac młodego? Są to moje pierwsze swinki, wiec jeszcze nie do konca wiem co i jak, a nie chce zrobic im w jakikolwiek sposob krzywdy.
Za odpowiedzi z gory dziekuje!


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 524
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: samiec i samica

Postautor: MajaiRosie » 13 stycznia 2020, 21:05

Jak można z taką wiedzą decydować o łączeniu świnek... Ręce mi opadły. Świnki są płodne od 3 tygodnia życia. W wieku 3 miesięcy mogą być już za conajmniej jedną ciążą.
Twoja prawdopodobnie jest już zaciążona. W wieku 1,5 roku, jeśli wcześniej nigdy nie rodziła poród może być dla niej śmiertelny. Pojedź do weta na USG i spytaj o sterylizację aborcyjną. Masakra...


Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: samiec i samica

Postautor: Gegoru » 14 stycznia 2020, 14:03

Trochę MajaiRosie ma rację. Odpowiedzi na pytanie, które zadałaś, bez problemu można znaleźć w sieci i dość łatwo wyszukać, więc wystarczy chcieć niż czekać na odpowiedź kogoś z forum.

Płeć świnki można rozpoznać nawet jak ma kilka tygodniu, a tutaj mamy 3 miesięczna świnkę.

Od razu jechać do weterynarza, który zna się na świnkach morskich, upewnić się, co do płci, następnie opowiedzieć sytuację i zapytać czy da się sprawdzić czy świnka jest w ciąży. Co do dalszych następstw, najlepiej zapytać weterynarza.

To prawda, żeby świnka-samica zaszła w ciążę w miarę wcześnie, póki jej kości bioder, miednicy są jeszcze elastyczne, a nie już zastygłe i skostniałe, co może utrudnić ewentualny poród.

Wiedz ochrania, ignorancja naraża. Naprawdę można się wiele nauczyć o świnkach morskich nawet jak przez jeden tydzień spędzi się godzinkę lub dwie czytając w sieci artykuły o nich. Czy to żywienie, klatka, łączenie świnek itp. i itd. My jesteśmy opiekunami świnek i jesteśmy odpowiedzialni za nasze nieboraki ;)



Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

  • Dołącz do nas