Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Wzdęcia

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
OJ1959
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 12 lutego 2020, 11:27
Kontaktowanie:

Wzdęcia

Postautor: OJ1959 » 12 lutego 2020, 11:44

Witam, jakiś czas temu miałam problem ze swoją świnką Fanią. Fania była osowiała, mało jadła i często siedziała przygarbiona. Poszłam do weterynarza i ten stwierdził, że to wzdęcia. Świnka dostała zastrzyk, a ja probiotyki do codziennego podawania śwince. Przez chwilę był spokój, ale teraz znowu jest to samo. Znów poszłam do weterynarza i znów dostaliśmy probiotyki. Boję się, ze to znów rozwiązanie na chwilę... Czy znacie jakiś sposób, aby jakoś śwince pomóc i pozbyć się problemu? Przykro mi patrzeć, jak biedna się męczy.

pozdrawiam,
Olivia i Fania.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Wzdęcia

Postautor: Gegoru » 12 lutego 2020, 15:50

Ja miałem podobna akcję w grudniu, opisałem ja tutaj:

https://forum.cavia.pl/viewtopic.php?f=8&t=14286

Mam nadzieję, że trochę to pomoże.


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Wzdęcia

Postautor: Renika » 13 lutego 2020, 22:25

Wzdęcia są dla świnek bardzo niebezpieczne, może trzeba zmienić jej karmę, unikać mokrych i wzdymających warzyw a w apteczce mieć zawsze espumisan w razie nagłej potrzeby. Inną przyczyną wzdęć mogą być zaparcia u świnek albo przytkanie jelita jeżeli świnka zje coś szkodliwego, np. plastik (ale to już jest poważna sprawa). Czasami warto też skonsultować diagnozę u innego weterynarza - specjalisty.


Adrianna
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 5 marca 2020, 17:43
Kontaktowanie:

Re: Wzdęcia

Postautor: Adrianna » 5 marca 2020, 17:58

Jaką karmę dostaje świnka? Czy zawiera ona w składzie zboża? Jeśli tak to polecam zmienić dietę na całkowicie bez zbożową, oraz podawać więcej siana i granulatu, a ograniczyć podawanie mokrego jedzenia: warzyw i owoców. Najlepiej odstawić je na 2-3 dni. Jeśli wszystko wróci do normy to można zacząć stopniowo wprowadzać mokry pokarm. Warto również zaopatrzyć się w espumisan dla niemowląt (podawać 1-2 krople dziennie jeśli świnka okazuje oznaki bólu). Miałam taki sam problem z moją starszą świnką i dość długo się z nim borykałam, jednak powyższa metoda okazała się skuteczna. Wszystko oczywiście wykonywane w konsultacji z weterynarzem ;)



Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas