Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnki zaczęły walczyc

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Rumianek
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 26 listopada 2019, 22:31
Kontaktowanie:

Świnki zaczęły walczyc

Postautor: Rumianek » 29 listopada 2019, 22:36

Cześć wszystkim!
Od kilku tygodni mamy problem z naszymi dwiema dziewczynami. Obie świnialki w styczniu skończą trzy lata. Od samego początku mieszkały razem w jednej klatce. Klatka duża, 120. Nigdy nie było konfliktów między nimi. Jedna drugą co najwyżej trochę denerwowała gdy miały ruję, ale nigdy nie dochodziło do żadnych starć. Od trzech tygodni dziewczyny się nienawidzą. Dominująca świnka gryzie tę drugą, wygania ją z klatki (drzwiczki są otwarte, świnki mogą biegać po pokoju kiedy chcą) i nie pozwala jej wrócić. Zgrzytanie na siebie zębami, głośne awantury i walki mają miejsce codziennie i trwają po kilka godzin, dopóki świnie się nie zmęczą i nie padną spać oczywiście w jednym domku przytulone do siebie. Czy ktoś może mi powiedzieć co mamy robić? Ta cała sytuacja nas wykańcza, nie wiemy jak świnie opanować i co w nie wstąpiło. Nie jest to ustalanie hierarchii gdyż tę dziewczyny wypracowały bardzo dawno temu. A ruja nie trwa tak długo. Co robić?


Awatar użytkownika

EHarris99
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 lutego 2020, 15:54
Kontaktowanie:

Re: Świnki zaczęły walczyc

Postautor: EHarris99 » 21 lutego 2020, 9:00

podbijam pytanie, bo mam podobny problem... Misia była u nas 3 miesiące, kiedy zdecydowaliśmy się wziąć jej towarzyszkę - Basę. Dziewczyny przez pierwsze 4 dni były w swoich klatkach, później zrobiliśmy łączenie. Trwało 5 godzin, ale poszło całkiem dobrze. Nie było krwi, a starcia jedynie niewielkie. Dziewczyny w miarę szybko się "dogadały". Na noc włożyliśmy je do wspólnej klatki. Tam też doszło do kilku niegroźnych starć, ale ogólnie było ok i dziewczyny poszły spać. Każda do swojego kąta. Każdego kolejnego dnia, dziewczyny "dogadywały się" już coraz lepiej. Aż tu nagle, po 5 miesiącach wspólnego życia, zaczęło dochodzić do walk, pogryzień i wyganiania z klatki. Wieczorami nie ma problemów, śpią w jednej klatce i jest dobrze. A od rana, znów walka. I tak w kółko. Co robić? Co im się stało?

pozdrawiam,
Ewelina z Misią i Basą
pompy ciepła kujawsko pomorskie


Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Świnki zaczęły walczyc

Postautor: Gegoru » 21 lutego 2020, 9:13

Hmm... może przy najbliższej wizycie zapytać weterynarza? Gdzieś czytałem, że walki bywają, ale dopóki nie ma krwi, nie interweniować. Gdyby to trwało krótki czas, to można powiedzieć, że ponownie sprawdzają hierarchię w stadzie czy mają chwilowe amimozje. A tutaj walka trwa przez dłuższy czas. Z drugiej strony, jak idą spać przytulone do siebie, to chyba jakoś strasznie między nimi nie ma.

Ja miałem troszkę inaczej, bo do rocznej świnki dołączyłem kilkutygodniową świnkę i tutaj nie było problemu, hierarchia ustawiona w bardzo krótki czasie trwa po dziś dzień.


Katarzynka
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 18 stycznia 2020, 19:40
Kontaktowanie:

Re: Świnki zaczęły walczyc

Postautor: Katarzynka » 4 marca 2020, 14:09

Ja również podłącze się do posta. Od 1,5 miesiaca mamy w domu 2 samców Franka i Leona. Kupilam chłopaków w sklepie zoologicznym wiec ich dokladnego wieku nie znam. W momencie zakupu Franek ważył 245 gramów a Leon 450. Prosiaki siedzialy w jednej klatce i aż do teraz panowała miedzy nimi zgoda. Od jakiegoś tygodnia trwają ciągłe walki w dzień i w nocy. Nie ma jeszcze krwi tylko połamane zęby. I teraz stoję przed dylematem bo nie wiem czy wystarczy kupić im większą klatkę (teraz mieszkają w 80tce) czy od razu każdemu kupić osobną. Doradźcie coś proszę


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Świnki zaczęły walczyc

Postautor: MajaiRosie » 4 marca 2020, 15:35

Dwóch samców w 80cm... Nic dziwnego że są walki. Minium to 120cm!


Katarzynka
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 18 stycznia 2020, 19:40
Kontaktowanie:

Re: Świnki zaczęły walczyc

Postautor: Katarzynka » 4 marca 2020, 18:19

Były malutkie jak je kupilam i dlatego mieszkają w tak malej klatce. Wiem że potrzebują więcej miejsca, ale nie wiem czy jest sens aby razem mieszkały skoro sie nie tolerują. Proszę o radę a nie o ocenę


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Świnki zaczęły walczyc

Postautor: MajaiRosie » 4 marca 2020, 19:15

Ale widzisz, dlaczego się nie tolerują- Małe świnki nadal potrzebują minimum 120cm. To zwierzeta silnie terytorialne. Obydwaj chłopcy weszli w wiek dojrzewania, więc nic dziwnego że w takiej klitce się leją. Spróbuj im powiększyć klatkę przez dodanie stałego wybiegu na czas, póki nowa klatka nie dojdzie.


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Świnki zaczęły walczyc

Postautor: ita79 » 7 marca 2020, 19:33

ja bym zdecydowanie je rozdzieliła.. Większa klatka nic nie da jeśli panuje między nimi niezgoda.. i tak w najlepszym wypadku skończy się tym , że będzie jedna świnka dominująca i łażąca gdzie chce, a druga chowająca się w kątach które jej zostawiono i bojąca noska wychylić nawet do jedzenia.
Pozostają dwie klatki, albo jedną oddać do adopcji.


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Świnki zaczęły walczyc

Postautor: MajaiRosie » 8 marca 2020, 12:45

Ita- na twoim miejscu wstrzymałabym się od dawania takich porad, to skrajne rozwiązanie! Świnki żyją razem dopiero 1,5 miesiąca, nie ma krwi to z jakiej racji chcesz jedną oddawać? Relacje w stadzie są różne i nie przypominają ludzkich- kłótnie są na porządku dziennym i to jest również kontakt gatunkowy, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo, stado jest kompletnie obowiązkowe, więc to co piszesz to fatalna porada!


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Świnki zaczęły walczyc

Postautor: ita79 » 8 marca 2020, 19:43

MajaiRosie chrzanienie jak nie wiem co.. w naturze świnki tworzą stada,ale mają nieporównywalnie większą przestrzeń, a osobniki wyeliminowane ze stada mogą zawsze je opuścić a nie zginąć zadręczone.. Klatka to nie to samo i losowe dobieranie dwóch świnek po czym zmuszanie ich do koegzystencji. To tak jak psy- są stadnymi zwierzętami a wielu z nich połączyć się nie da.
Jeśli którakolwiek świnka z klatki jest nieszczęśliwa , bita, zaganiana to nie patrzy się na to i nie wmawia jej "jesteś stadna,musi tak być" tylko zapewnia jej spokój. I stado nie jest kompletnie obowiązkowe. Super jak się uda zgodne stworzyć, ale poczytaj na Stowarzyszeniu Pomocy Świnkom Morskim - oni również czasami wyadoptowują świnki z zastrzeżeniem że osobnik jest antyspołeczny i powinien być sam.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

  • Dołącz do nas