Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Twoja karma [Wątek zbiorczy o karmach]

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
wilczek
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 2 grudnia 2016, 11:04
Kontaktowanie:

Re: Twoja karma [Wątek zbiorczy o karmach]

Postautor: wilczek » 24 maja 2017, 11:55

Jeżeli prośki jedzą to śmiało podawaj.


Awatar użytkownika

Fuś
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 13 kwietnia 2020, 19:11
Kontaktowanie:

Re: Twoja karma [Wątek zbiorczy o karmach]

Postautor: Fuś » 13 kwietnia 2020, 23:24

Czytam i czytam i już się zgubiłam do VL complete mam zaufanie jeśli chodzi o szynszyle ale VL dls chomika jest beznadziejna. Jeszcze prosiaczków nie mamy planujemy od marca i zbieram informacje polećcie mi 4 dobre karmy takie zbilansowane najlepiej 2 granulaty i 2 takie nature


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Twoja karma [Wątek zbiorczy o karmach]

Postautor: MajaiRosie » 14 kwietnia 2020, 1:46

To prawda, dla chomików się nie nadaje, bo to ziarnojady, w przeciwieństwie do świnek, które ziaren jeść nie mogą.
Nie rozumiem po co Ci aż 4 karmy? Staramy się nie mieszać karm, żeby nie pojawiły się sensacje żołądkowe. Karmy typu 'Nature' mają nieco gorszy skład i mniej wit. C. VL Complete jest aktualnie najlepszą karmą. Jak chcesz porównać skład to na rynku jest JR Farm Grainless, Bunny też ma jakiś dobry granulat, Brit Care (dla młodych świń, bo bardzo kaloryczna). Z mieszanek Beaphar Nature jest okej, ale nie próbowałam, VL Nature jest bardzo średni


Fuś
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 13 kwietnia 2020, 19:11
Kontaktowanie:

Re: Twoja karma [Wątek zbiorczy o karmach]

Postautor: Fuś » 14 kwietnia 2020, 1:50

4 żebym mogła wybrać jedną która by smakowała i była w miarę możliwości łatwiej dostępna choć jeśli polecacie VL complete to pole świnki nie oprotestują wybór jest prosty. A może nature jako dodatek ( różne faktury go gryzienia)?
Co do chomików to ma sporo zboża a o ile faktycznie nasiona i ziarna dla chomików są ok to nie powinny jeść ziaren zboża (przynajmniej dżungarskie). Szynszyla zajada się VL complete dla szynszyli i koszatniczek -wolę granulaty bo zwierz nie wyjadą tylko tego co lubi i mam pewność że ma wszystkie potrzebne składniki, ale znów dla chomików polecają jednak nature a nie granulaty.


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Twoja karma [Wątek zbiorczy o karmach]

Postautor: MajaiRosie » 14 kwietnia 2020, 10:54

Jako DT często są mieszane CC z Nature i podawane jako jedna całość, ponieważ jednak Nature jest tańsza, ale nie dostarcza najlepszych składników, więc jako zapełnienie czasem jest okej :)


mycha2502
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwietnia 2020, 23:17
Kontaktowanie:

Re: Twoja karma [Wątek zbiorczy o karmach]

Postautor: mycha2502 » 2 czerwca 2020, 20:43

Mam świnkę od dwóch miesięcy i do tej pory dawałam jej karmę naturalis Junior Ginny Pig. Teraz ma już pół roku - która karma będzie teraz dla niej najlepsza. Dodam że z tej karmy naturalis je praktycznie tylko suszona marchewkę i granulat , natomiast suszonych ziół nie lubi. Kupowałam też suszone zioła z innej firmy i też nie je. Przy okazji podpowiedzcie proszę czy jeśli je tylko ogórek natkę pietruszki sałatę owoce, to dawać jej codziennie to samo? Próbowałam już dawać marchewkę buraki paprykę, no różne rzeczy.... a może macie sposoby na rozszerzemie diety?


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Twoja karma [Wątek zbiorczy o karmach]

Postautor: MajaiRosie » 2 czerwca 2020, 21:14

mycha2502 pisze:Mam świnkę od dwóch miesięcy i do tej pory dawałam jej karmę naturalis Junior Ginny Pig. Teraz ma już pół roku - która karma będzie teraz dla niej najlepsza. Dodam że z tej karmy naturalis je praktycznie tylko suszona marchewkę i granulat , natomiast suszonych ziół nie lubi. Kupowałam też suszone zioła z innej firmy i też nie je. Przy okazji podpowiedzcie proszę czy jeśli je tylko ogórek natkę pietruszki sałatę owoce, to dawać jej codziennie to samo? Próbowałam już dawać marchewkę buraki paprykę, no różne rzeczy.... a może macie sposoby na rozszerzemie diety?


Dla dorosłych świnek najlepiej podawać Versele Laga Cavia Complete. Żadnego warzywa nie podajemy codziennie, owoc to jeden na tydzień ;) Sałatę mogą tylko rzymską, więc jeśli podajesz masłową czy lodową to zaprzestań. Od nadmiaru pietruszki możesz zepsuć jej nerki, a od owoców rośnie poziom cukru. Czy świnka jest sama? Zwykle samotne świnki są wybredne, również może to być oznaką depresji z samotności.


bejrut
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 27 marca 2020, 10:43
Kontaktowanie:

Re: Twoja karma [Wątek zbiorczy o karmach]

Postautor: bejrut » 3 czerwca 2020, 14:51

Moje obecne świnki wcinają beaphar care+ guinea pig. Zakupiłem im Versele Laga Cavia Complete ale coś nie chcą jej jeść. Mieszam im te karmy ale i tak wyjadają beaphar.


mycha2502
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwietnia 2020, 23:17
Kontaktowanie:

Re: Twoja karma [Wątek zbiorczy o karmach]

Postautor: mycha2502 » 3 czerwca 2020, 22:35

MajaiRosie pisze:
mycha2502 pisze:Mam świnkę od dwóch miesięcy i do tej pory dawałam jej karmę naturalis Junior Ginny Pig. Teraz ma już pół roku - która karma będzie teraz dla niej najlepsza. Dodam że z tej karmy naturalis je praktycznie tylko suszona marchewkę i granulat , natomiast suszonych ziół nie lubi. Kupowałam też suszone zioła z innej firmy i też nie je. Przy okazji podpowiedzcie proszę czy jeśli je tylko ogórek natkę pietruszki sałatę owoce, to dawać jej codziennie to samo? Próbowałam już dawać marchewkę buraki paprykę, no różne rzeczy.... a może macie sposoby na rozszerzemie diety?


Dla dorosłych świnek najlepiej podawać Versele Laga Cavia Complete. Żadnego warzywa nie podajemy codziennie, owoc to jeden na tydzień ;) Sałatę mogą tylko rzymską, więc jeśli podajesz masłową czy lodową to zaprzestań. Od nadmiaru pietruszki możesz zepsuć jej nerki, a od owoców rośnie poziom cukru. Czy świnka jest sama? Zwykle samotne świnki są wybredne, również może to być oznaką depresji z samotności.


Zgodnie z porada karma kupiona, czekam na paczke :D mam nadzieję że będzie jadla. :) jak ma swinka ograniczone menu to co raz ogorek nastepnego dnia salata rzymska nastepnego natka ? Owszem jest sama I czytalam ze w grupie cheyniej jedza. Ale u mnie dwie swinki nie przejda.


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Twoja karma [Wątek zbiorczy o karmach]

Postautor: MajaiRosie » 4 czerwca 2020, 9:54

Niestety, ale tutaj zmartwię. Stado przy tym gatunku jest kwestią obowiązkową, kompletnym minimum do życia. Jest to wymóg gatunkowy, który właściciel biorąc zwierzę pod swój dach zobowiązuje się spełnić. Zwierzęta, które żyją w nieodpowiednich dla nich warunkach (jak np. brak stada) żyją w ciągłym stresie. Ich organizm w takim stanie wydziela ogromne ilości kortyzolu, który jak wiemy jest bardzo niebezpiecznym hormonem. Kora nadnerczy pracuje bezustannie, co powoli wyniszcza wszystkie narządy wewnętrzne w tym jakże małym ciałku. Możemy więc się szybko spodziewać problemów z żołądkiem, jelitami, wątrobą, nerkami. Choroby się kumulują i zwierzę się po prostu wyniszcza. Często do tego dochodzą problemy psychologiczne, jak na przykład depresja. Naukowcy porównują ją do depresji wśród ludzi, również jest spowodowana zmniejszoną aktywnością dopaminy i serotoniny. Może przestać jeść w ogóle, lub żyć w wielkim bólu, nie mogąc tego samej zmienić.
Jeśli więc nie jesteś w stanie zapewnić jej stada, czy nawet jednego osobnika tej samej płci, powinnaś/neś zastanowić się nad oddaniem tego zwierzaka do adopcji, dla osoby, która będzie w stanie zapewnić mu szczęśliwe i zdrowe życie. :)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

  • Dołącz do nas