Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

problemy neurologiczne

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
asik

problemy neurologiczne

Postautor: asik » 15 marca 2012, 22:46

Witam
Dwa tygodnie temu kupiłam świnkę,wczoraj zauważyłam,ze dziwnie się zachowuje.Jak siedzi ciągle wykręca całe ciało w lewą stronę,robi dziwne obroty jak gdyby "młynki",siedzi skulona w klatce,przytulona do krat.Na szczęście je,choć niewiele,ale nie widziałam żeby piła.Dzisiaj rano zawiozłam świnkę do weterynarza który stwierdził,ze to zapalenie ucha o podłożu bakteryjnym.Dał jej 2 zastrzyki i polecił przyjechać jutro.Niestety stwierdził,że rokowania dla zwierzaka są nie najlepsze.Boje się że zdechnie :( a jest taka kochana... Jeśli ktoś miał podobny problem,proszę niech napisze czy to jest uleczalna choroba,czy jest szansa...


Awatar użytkownika

Konto usunięte

Re: problemy neurologiczne

Postautor: Konto usunięte » 16 marca 2012, 12:27

Zadna choroba nie moja po 2 zastrzykach,daj swini szanse wyzdrowiec,zawsze mozesz zasiegnac opinii innego weta,infekcje bakteryjne sa paskudne,ale przy przestrzeganiu zasad dosc latwe do wyleczenie.To moze byc kręcz szyjny , który pojawia się u świnki dotychczas zdrowej, świadczy o rozwijającej się chorobie. W najlepszym przypadku jest to przeziębienie przechodzące w stan zapalny ucha środkowego, w najgorszym nowotwór mózgu lub rdzenia kręgowego. Najczęściej jednak jest to zapalenie ucha, które objawia się dodatkowo potrząsaniem głową, bolesnością, gorączką, wysiękiem ze spojówek, a w późniejszym etapie porażeniem nerwów całej strony głowy, łącznie z okiem. Nieleczone zapalenie ucha środkowego może przejść w zapalenie ucha wewnętrznego i mózgu, a wtedy dochodzą jeszcze zaburzenia ruchu - kręcenie się w kółko - i zaburzenia równowagi. Podejrzenie zapalenia ucha środkowego najlepiej potwierdzić za pomocą prześwietlenia, ponieważ samo badanie otoskopem może nie wykazać wydzieliny ropnej w kanale słuchowym.Poczytac mozesz wiecej o tym tutaj


asik

Re: problemy neurologiczne

Postautor: asik » 16 marca 2012, 21:31

Dziękuję bardzo za odpowiedź.Dzisiaj świnka dostała kolejny zastrzyk,jutro także jadę do weterynarza.Nie widać poprawy ale też nie jest gorzej.Zwierzątko je a nawet domaga się jedzenia tylko najbardziej widoczny jest ten skręt szyi.Czasem(bardzo rzadko) popiskuje.Żadnych innych zmian nie zauważyłam,mam nadzieję,że świnka wyzdrowieje i nie będzie gorzej.


asik

Re: problemy neurologiczne

Postautor: asik » 26 marca 2012, 22:47

Witam
Od momentu napisania pierwszego posta minęło trochę czasu.Świnka była pod stałą kontrolą weterynarza,dostawała zastrzyki.W sobotę przestała jeść więc zaczęłam ją dokarmiać.Świnka słbła z dnia na dzień.Dzisiaj wycieńczona parzeniem na cierpienia zwierzątka powiedziałam weterynarzowi,że chce skrócić jej cierpienie.Powiedział,żeby dać jej jeszcze szansę.Ucieszy,łam się bo tak naprawdę to był krok ostateczny który z wielkim trudem się zdecydowałam.Niestety dzisiaj wieczorem jej stan gwałtownie się pogorszył.Patrzę jak powoli uchodzi z niej życie a ja nic nie mogę zrobić!To straszne jak taki maluch walczy o życie.Czuję się okropnie.Przepraszam,że to piszę,ale siedzę sama w domu z konającym zwierzakiem i nie wiem co mam robić.Niestety nie ma u mnie całodobowej przychodni weterynaryjnej a ona się meczy.


KRĘCIOŁEK
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 21 listopada 2020, 8:58
Kontaktowanie:

Re: kręcz szyi

Postautor: KRĘCIOŁEK » 21 listopada 2020, 11:38

Witam, jak długo trwa leczenie diagnoza kręcz szyi, zapalenie ucha? Jakie są rokowania? Czy da się wyleczyć? Martwię się o świnkę, po pierwszym zastrzyku tryskała energią, gruchała, ale już po kolejnych była spokojna, wystraszona miała apetyt dostała 5 zastrzyków jutro kolejny. Dziś widzę że nie je nie pije, mówiłam o tym weterynarzowi, mówił że ma dobrą wagę hymm coś czuje że rokowania są marne.


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: problemy neurologiczne

Postautor: Renika » 21 listopada 2020, 20:11

Z tego co przeczytałam w książce to choroby ucha środkowego leczy się antybiotykami i jeżeli świnka ogólnie czuje się dobrze to po leczeniu z lekko przekrzywioną główką powinna sobie poradzić. Jednak podczas podawania leków musisz śwince również podawać probiotyki (flora defence, flora balance, bio lapis) aby nie doszło do wzdęć i wyjałowienia jelita z niezbędnych dla życia świnki bakterii. Jeżeli świnka słabo je to trzeba ją dokarmiać karmami ratunkowymi (Dr Ziętek, Marumoto, Herbi care plus). Jak nie masz teraz takiej karmy to szybko zamów a na chwilę obecną zmiel karmę którą świnka lubi, wymieszaj z wodą na papkę i podawaj małą strzykawką do pyszczka (najlepiej insulinówką) co 2-3 godz. Świnka nie może nie jeść bo może dostać śmiertelnego w skutkach wzdęcia. Mam nadzieję że chodzisz do weterynarza specjalisty od świnek (zwierząt egzotycznych, małych zwierząt futerkowych) bo to znacznie zwiększa szanse na wyzdrowienie. Czy diagnoza jest prawidłowa? Pytam, bo obok zapalenia ucha środkowego istnieje jeszcze wrodzony kręcz szyi który jest dziedziczny i nie leczy się go w ten sposób.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas