Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świerzb czy grzybica?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
CookieH
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 31 grudnia 2020, 19:08
Kontaktowanie:

Świerzb czy grzybica?

Postautor: CookieH » 1 stycznia 2021, 19:27

Witam wszystkich! :) Mój miesięczny prosiaczek po 4 dniach pobytu u mnie dostał zmianę skórną nad oczkiem. Oczywiście od razu była wizyta u weta i Pani doktor stwierdziła, że może to być świerzb albo grzybica. Dała kropelki Stronghold i kazała się zgłosić na wizytę kontrolną za tydzień. Po dwóch dniach zmiana troszkę się powiększyła. Dodam, że mój prosiek nie drapie się jakoś bardzo i jest bardzo żwawe, apetyt również dopisuje. Podpowiedzcie, czy mimo zastosowania Stronghold mogę mu tę zmianę posmarować Clotrimazolum, bo przecież może się okazać, że to mimo wszystko grzybica. Macie jakieś doświadczenie w tym względzie? Czy, jeśli zmiany skórne są rzeczywiście przez świerzb to po jakim czasie zaczną się goić po zastosowaniu Strongholdu? Z góry dziękuję za odpowiedź.


Awatar użytkownika

zuzjaa
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 2 stycznia 2021, 14:54
Kontaktowanie:

Re: Świerzb czy grzybica

Postautor: zuzjaa » 2 stycznia 2021, 15:08

mam praktycznie to samo. prosiaczki sa u mnie 3 dni a do weta jade dopiero w poniedziałek:(. jedna swinka ma ubytki w siersci, czesto sie drapie i ma strupki, a druga swinka jest cala i zdrowa. dzis zauwazylam ze jak wymylam mate to nie pojawiaja sie bobki choc maja apetyt, jedza, pija i tak to wszystko jest tak jak bylo:(


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Świerzb czy grzybica

Postautor: MajaiRosie » 2 stycznia 2021, 21:45

Nie stosuj nic na własną rękę, a zwłaszcza leków ludzkich. Jaki to weterynarz, czy od zwierząt egzotycznych? Nie znam preparatu stronghold, na grzybicę raczej używa się Bactrim, ponadto dobry wet rozpozna czy to świerzb...


CookieH
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 31 grudnia 2020, 19:08
Kontaktowanie:

Re: Świerzb czy grzybica

Postautor: CookieH » 11 stycznia 2021, 19:03

Niestety byłam zmuszona zmienić weterynarza. Pani doktor zamiast dokładnie zbadać mojego prosiaczka, to leczyła go na pasożyty, przepisała na tydzień antybiotyk, który nic nie pomagał. Po tygodniu stwierdziła, że trzeba przedłużyć antybiotyk o kolejny tydzień, a jak nie pomoże to wtedy przepisze inny antybiotyk, ale już na grzybicę. Oczywiście nie kontynuowałam leczenia u niej. Pojechałam do innego weta i ten od razu przepisał przemywanie imaverolem co drugi dzień i zalecił podawanie witaminy c. Zmiana przemyta jest dopiero 2 razy,ale na razie nie widzę wyraźnej poprawy. Miejsce wokół oczka jest bez włosów z niewielką ilością białych łusek. Czy ktoś ma doświadczenie, po jakim czasie zobaczę wyraźną poprawę?


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Świerzb czy grzybica?

Postautor: MajaiRosie » 12 stycznia 2021, 9:32

Bardzo dobrze, że zmieniłaś. Antybiotyk przy pasożytach... antybiotyk zabija bakterie, pasożyty zewnętrzne. Jedyne co on tutaj mógł zrobić, to zniszczyć florę bakteryjną. Czy razem z antybiotykiem podawałaś probiotyk? Koniecznie zacznij, może mieć już nieźle wyniszczony układ pokarmowy...
Imaverol to dobry lek, 2 razy na pewno nie zmienią nic, ale tydzień dwa już tak :)


CookieH
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 31 grudnia 2020, 19:08
Kontaktowanie:

Re: Świerzb czy grzybica?

Postautor: CookieH » 12 stycznia 2021, 20:00

Dziękuję za odpowiedź. Dzisiaj zastosowałam imaverol trzeci raz i mam wrażenie, że jest lepiej. Uff, tyle stresu na sam początek. Poprzednia Pani doktor, mimo moich pytań o probiotyk powiedziała, żeby niestety nie podawać, a obecnie podaję Rodevit Gastro, mam nadzieję, że się wzmocni. Cieszę się, że nie dawałam tego antybiotyku dłużej, chociaż 5 dni to i tak masakra dla takiego maluszka. Ale teraz już może być tylko lepiej. Cookie rośnie i szaleje! Szkoda tylko, że niektórym lekarzom bardziej zależy na kasie niż na zdrowiu zwierzątek...


Awatar użytkownika
MixQQ
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 23 lutego 2017, 9:48
Kontaktowanie:

Re: Świerzb czy grzybica?

Postautor: MixQQ » 12 stycznia 2021, 22:59

W naszym kraju zwierzęta egzotyczne nigdy nie były zbytnio popularne, więc robienie specjalizacji w tym zakresie i bycie wetem tylko od tych zwierząt po prostu było nieopłacalne. Stąd tak trudno znaleźć specjalistę (szczególnie w małych miastach). Teraz jest trochę lepiej, ale i tak szału nie ma, większość ludzi musi wybierać - jechać do innego miasta 2h czy wziąć prosiak do pobliskiego weta od psow I kotów, wybór jest prosty.


CookieH
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 31 grudnia 2020, 19:08
Kontaktowanie:

Re: Świerzb czy grzybica?

Postautor: CookieH » 16 stycznia 2021, 0:12

Jeszcze jedno pytanie, macie może doświadczenie, po jakim czasie schodzą te białe łuski przy grzybicy? Imaverol zastosowałam do tej pory 4 razy i w jednym miejscu łuski nadal się utrzymują. Już zaczynam się martwić, czy sam imaverol da radę? Po jakim czasie to schodzi i kiedy pojawia się na nowe futerko? Z góry dziękuję Wam za odpowiedź. Na szczęście Cookie rośnie i nic sobie z tego nie robi i jest coraz bardziej oswojony :)


sonreida
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 12 września 2020, 10:08
Kontaktowanie:

Re: Świerzb czy grzybica?

Postautor: sonreida » 13 lutego 2021, 19:59

Niestety nie wiem. Łuski już zeszły?


CookieH
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 31 grudnia 2020, 19:08
Kontaktowanie:

Re: Świerzb czy grzybica?

Postautor: CookieH » 13 lutego 2021, 21:42

Tak, dziękuję. Po 2 tygodniach od rozpoczęcia leczenia nie było już żadnych zmian, ale kontynuowaliśmy leczenie przez następne 2 tygodnie. Po miesiącu leczenia na kontroli, Pani doktor nie była w stanie rozpoznać, nad którym okiem była zmiana.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas