Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Jeden prosiak okupuje domek i niechce z niego wychodzić

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Wojtek080
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 28 stycznia 2023, 11:58
Świnki morskie: Milka, Karmelka
Kontaktowanie:

Jeden prosiak okupuje domek i niechce z niego wychodzić

Postautor: Wojtek080 » 28 stycznia 2023, 12:16

Już od jakichś dwóch albo trzech miesięcy mam dwie panie (Milkę i Karmelkę) kupiłem je od hodowcy na targu . Ostatni czas mieszkały w klatce 80 cm bez domku teraz mają klatkę 120 cm z jaskinią. Jaskinia jest na tyle duża że na spokojnie zmieszczą się obie ale Milka cały czas w niej siedzi i niepozwala wejść Karmelce, wychodzi tylko żeby coś zjeść albo się wysikać ale chyba też nie zawsze dodam też że od czasu nowej klatki wprowadziłem im kuwetę. Niezaglądalem do domku żeby jej jeszcze bardziej nie strałmatyxować, ale chciałbym żeby odbydwie świnki były kontaktowe. :confused:


Awatar użytkownika

SaIReS
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 28 listopada 2021, 17:53
Świnki morskie: Moli i Cola
Kontaktowanie:

Re: Jeden prosiak okupuje domek i niechce z niego wychodzić

Postautor: SaIReS » 28 stycznia 2023, 16:06

To normalne, że rywalizują o domek. Powinny mieć dwa.


Piotr.krk
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 4 maja 2023, 21:45
Świnki morskie: Rysiek, Franek
Kontaktowanie:

Re: Jeden prosiak okupuje domek i niechce z niego wychodzić

Postautor: Piotr.krk » 4 maja 2023, 21:58

Cześć,
Mam podobny podobny problem proszę o poradę. Sześć dni temu dostaliśmy dwie świnki (6 i 10 miesięcy) które miały mały domek do którego mieściła się tylko jedna świnka. Kupiłem większa klatkę z domkiem na dwie świnki, ale w nocy jedna i tak śpi na zewnątrz. Pewnie pozostały im przyzwyczajenia od małego domku. Przez dzień widzę że siedzą razem w środku. Szkoda mi świnki która śpi w nocy na zewnątrz. Powinienem kupić drugi domek, czy poczekać na rozwój sytuacji.

Pozdrawiam :)


SaIReS
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 28 listopada 2021, 17:53
Świnki morskie: Moli i Cola
Kontaktowanie:

Re: Jeden prosiak okupuje domek i niechce z niego wychodzić

Postautor: SaIReS » 4 maja 2023, 22:44

Tak, powinny mieć dwa schronienia. Fajnie, że jedno jest wystarczająco duże dla obu, ale nie zawsze muszą mieć ochotę razem się cisnąc. Takie już świnkowe życie, raz razem raz osobno. Dokup drugie, a będą miały high life.


Piotr.krk
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 4 maja 2023, 21:45
Świnki morskie: Rysiek, Franek
Kontaktowanie:

Re: Jeden prosiak okupuje domek i niechce z niego wychodzić

Postautor: Piotr.krk » 5 maja 2023, 6:18

Dziękuje za odpowiedź. Jestem nowy w temacie świnek i dopiero zdobywam wiedzę :).
Poproszę i pomoc jeszcze w jednej kwestii. Czy to prawda że w klatce nie powinien być sam peelet? Jeżeli tak to czym najlepiej go zastąpić. Dziękuję


SaIReS
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 28 listopada 2021, 17:53
Świnki morskie: Moli i Cola
Kontaktowanie:

Re: Jeden prosiak okupuje domek i niechce z niego wychodzić

Postautor: SaIReS » 5 maja 2023, 9:18

Sam pelet jest bardzo twardy, a świnki mają delikatne stópki. Chodzenie po samym pelecie jest dla nich zwyczajnie bolesne, a skutkować może rozwojem choraby zwanej pododermatitis co jest niestety trudne w leczeniu, a prowadzić może do amputacji kończyn lub nawet śmieci zwierzęcia. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego podłoża. Pelet sam w sobie jest świetny w pochłanianiu moczu i jak najbardziej można go dalej stosować, z tym że powinien być on czymś przykryty. Ja osobiscie sypie trociny odpylone i bardzo sobie to chwalę, sprzątać trzeba raz na tydzień, a zapachów brak. Ale można na pelet kłaść różne materiały np. drybed, mate łaziezkową lub szyte maty, są tacy co kładą nawet ręczniki lub zwykłe kocyki. W takich przypadkach trzeba zwócic uwagę czy świnki nie gryzą i nie zjadają materiałów, bo mogą im zwyczajnie zaszkodzić. I pozostaje również częsta wymiana podloża oraz jego pranie, z tego co czytałam od innych to nawet co dwa dni.


Piotr.krk
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 4 maja 2023, 21:45
Świnki morskie: Rysiek, Franek
Kontaktowanie:

Re: Jeden prosiak okupuje domek i niechce z niego wychodzić

Postautor: Piotr.krk » 5 maja 2023, 12:18

Nie miałem o tym pojęcia, będę musiał podjąć szybkie działania. Myślałem, że pellet jest dobry bo naturalny, a tu taka niespodzianka. Trocin na pellet musiałbym dać grubą warstwę, co spowoduję że świnki będą pewnie całe w trocinach. Może mata nie będzie taka zła :). Dziękuje za pomoc w temacie.


Piotr.krk
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 4 maja 2023, 21:45
Świnki morskie: Rysiek, Franek
Kontaktowanie:

Re: Jeden prosiak okupuje domek i niechce z niego wychodzić

Postautor: Piotr.krk » 5 maja 2023, 13:06

Jeszcze jedno :). Ile cm peletu sypać pod mate?


SaIReS
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 28 listopada 2021, 17:53
Świnki morskie: Moli i Cola
Kontaktowanie:

Re: Jeden prosiak okupuje domek i niechce z niego wychodzić

Postautor: SaIReS » 7 maja 2023, 17:23

Ciężko mi powiedzieć, gdyż nigdy nie stosowałam tego rozwiązania. Myślę, że metodą prób i błędów.


Piotr.krk
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 4 maja 2023, 21:45
Świnki morskie: Rysiek, Franek
Kontaktowanie:

Re: Jeden prosiak okupuje domek i niechce z niego wychodzić

Postautor: Piotr.krk » 7 maja 2023, 19:24

Rozumiem. Z domkiem dla i problem. Dałem domek które świnki miały u poprzednich właścicieli. Niestety młodsza świnka nie wchodzi do niego. Moze być to związane z tym że w domku tym wcześniej spała ta starsza świnka i może ta młodsza czuje jakieś zapachy?

Pozdrawiam


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

  • Dołącz do nas