Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Pinio

Zbiór opinii na temat ściółek oraz ich producentów.
Awatar użytkownika
nugatka
Zasłużony
Posty: 1303
Rejestracja: 9 marca 2010, 8:42
Kontaktowanie:

Re: Pinio

Postautor: nugatka » 25 marca 2011, 21:38

Sefanu$ => ?? Chodzi Ci o to, że są różne firmy produkujące podkłady? Owszem, są ;-). Wystarczy w google wpisać 'podkłady higieniczne' i dowiemy się, jakie. Są także inne produkty firmy Seni. Nie bardzo rozumiem Twoją wypowiedź...
Ostatnio zmieniony 27 marca 2011, 9:16 przez nugatka, łącznie zmieniany 2 razy.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
NiCiA
Użytkownik
Posty: 799
Rejestracja: 21 listopada 2010, 13:02
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: Philipek i Kajtuś
Kontaktowanie:

Re: Pinio

Postautor: NiCiA » 26 marca 2011, 11:48

Ja sobie jakoś praktycznie nie wyobrażam samych podkładów SENI,przecież to będzie jeden wielki smród i po jakimś czasie świnka będzie sama smierdziała od tych siuśków.
Miałam kiedyś podkłady SENI,na wybiegu,no i siuśki przeleciały pod podkład,znalazły się więc na panelach.
Rób jak chcesz,ale wg mnie to nie będzie wygodne rozwiązanie.Dodatkowo to trzeba zmieniać minimalnie na 4 dni i codziennie sprzątać bobki.Przy czyszczeniu klatki,odkryjesz co jest pod spodem i będzie na pewno nieprzyjemnie się takie coś sprzątało.
Sama z doświadczenia tak zrobiłam z dry bedem - przez kilka dni,bodajże pięć dry bed nie miał pod spodem niczego.Po tych pięciu dniach sprzątam kaltkę,a tam jeden wielki smród - z podkładami SENI będzie tak samo,a wcale,że one nie są takie grube jak dry bed.


Awatar użytkownika
nugatka
Zasłużony
Posty: 1303
Rejestracja: 9 marca 2010, 8:42
Kontaktowanie:

Re: Pinio

Postautor: nugatka » 26 marca 2011, 13:23

Ja zmieniałam podkład raz na dobę, bo stosowałam te podkłady podczas rekonwalescencji i dbałam o to, by świnka miała jak najlepsze warunki higieniczne, żeby nie zakaziła, nie zabrudziła sobie rany po ropniu. I myślę, że w momencie choroby, ranek to świetne rozwiązanie. Podkład na wybiegu to także niezły pomysł, ale kosztowny. Do przesikania musi dojść wtedy, gdy świnkę trzyma się na podkładach zbyt długo. No i rzeczywiście, podkład nie pochłania zapachów, ale jeśli się zmienia odpowiednio często, to smrodku być nie powinno. Jednak taka opcja na stałe to nie będzie najtańsze rozwiązanie, bo w aptece podkłady 90cm na 60cm kosztują ponad 8zł (w Internecie dużo taniej, szczególnie, gdy bierze się duże paczki). Nicia, dziwny pomysł z tym nie dawaniem niczego pod dry bed... Wiadomo, że siuśki przelatują przez niego na spód, nie ma się co dziwić, że zrobiło się bajorko. Przez podkłady nie powinno nic przelecieć, gdyż działają na zasadzie Pampersa, czy podpaski, ale do czasu... tzn. jak się je będzie w miarę potrzeby wymieniać, to nic nie przecieknie. Przez dry-bed przecieknie ZAWSZE, niezależnie, czy będziesz trzymała świnkę tak godzinę, dzień czy tydzień - pierwszy mocz będzie na plastiku (a potem następny i następny...). Taka jest zasada działania dry bedu - z góry pozostanie względnie suchy, ale mocz spłynie na dół, dlatego trzeba sypnąć pod niego żwirek czy cokolwiek, w co dobrze wchłonie mocz. Dry bed to taki kocyk-dywanik, który jest tak skonstruowany, żeby mocz przelatywał na dół. Natomiast podkład składa się z waty, która jest w środku, z jakiejś powłoki powierzchniowej i folii, która znajduje się na spodzie. Mocz wchłania się w tą watę, a dzięki folii nie przenika na spód klatki... no, ale do czasu, więc trzeba je wymieniać.


Sandi
Użytkownik
Posty: 1948
Rejestracja: 27 września 2010, 16:26
Lokalizacja: Gdańsk.
Świnki morskie: nie posiadam świnki.
Kontaktowanie:

Re: Pinio

Postautor: Sandi » 26 marca 2011, 19:23

Ja sama już nie wiem, na co się zdecyduję-nugatka namieszała mi w głowie ;)
Na pewno nie zdecyduję się na sam żwirek i same trociny. Będzie albo mata, albo podkład.

Ola [*] - będziemy pamiętać.

Awatar użytkownika
nugatka
Zasłużony
Posty: 1303
Rejestracja: 9 marca 2010, 8:42
Kontaktowanie:

Re: Pinio

Postautor: nugatka » 26 marca 2011, 20:26

Po prostu podkłady to kosztowna sprawa. W standardowym opakowaniu jest ich 5, są różne rozmiary. Są i większe opakowania, ale takie z 5 sztukami w aptece kosztuje ponad 8zł, w niektórych i więcej. Przy dobrych wiatrach i mało siusiającej śwince wymiana podkładu może uda się co 4 dni, MOŻE, więc będziesz wydawać na te podkłady masę kasy. Co do maty - siedlisko bakterii! Świnka siusia na matę, kładzie się na nią, potem sama śmierdzi. Mocz spływa na dół, ale jego część pozostaje w macie. Dalej - świnka bobczy, Ty zamiatasz te bobki, ale przy okazji świnka kilka z nich wdepcze w matę. Wspaniałe środowisko dla bakterii - wilgotna, ubrudzona kupkami mata. Poza tym, jeśli nawet nieczęsto (a są świnki, które żrą matę na potęgę) to świnka czasem podje tej pięknej, kolorowej maty z barwnikami i przy okazji własnym moczem. Pranie takiej maty ręcznie to horror! Sama przerabiałam matę, wylądowała na śmietniku. Dry bed także się nie sprawdził. Na razie stosuję ecopellet Barlinek. Żeby było miękko podsypuję sianka, a teraz czekam na uzupełniającą ściółkę z Vitakraftu, w której znajdują się trociny z drzew liściastych, mech oraz kora. Będę chciała posypać tym twardy pellet.
Są różne ciekawe ściółki i granulaty, wystarczy poszperać w sklepach internetowych.


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Pinio

Postautor: vagina_denata » 26 marca 2011, 23:57

Nie byłabym tak krytyczna w stosunku do maty, sama ją mam jestem zadowolona. Piorę ją często, nie jest jakaś usyfiała, dopiera się bez problemu, Lucek jej nie podżera... Myślę to raczej kwestia preferencji właściciela niż wad obiektywnych.
A co do bobków, to choćby nie wiem co się podłożyło, to one nadal będą się znajdować pod stopami świnek.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
nugatka
Zasłużony
Posty: 1303
Rejestracja: 9 marca 2010, 8:42
Kontaktowanie:

Re: Pinio

Postautor: nugatka » 27 marca 2011, 9:06

Zadowolona możesz być, bo to dość wygodne rozwiązanie dla Ciebie, ale niekoniecznie dobre dla świnki. To, że jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju bakterii, to akurat można wywnioskować samemu, a na dodatek usłyszałam to z ust studenta medycyny, więc... Są i ściółki papierowe i granulaty i ściółki lniane i ściółki imitujące środowisko naturalne. Już chyba lepsze trociny od maty. Mata łazienkowa, to mata łazienkowa, a nie ściółka dla zwierząt, w którym zoologu można ją kupić?...


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Pinio

Postautor: vagina_denata » 28 marca 2011, 13:58

Bakterie będą się rozwijać wszędzie gdzie są odchody zwierząt.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
nugatka
Zasłużony
Posty: 1303
Rejestracja: 9 marca 2010, 8:42
Kontaktowanie:

Re: Pinio

Postautor: nugatka » 28 marca 2011, 15:21

Ale na macie jest specyficzne środowisko, nigdzie w zoologu jej nie kupisz, to chyba też o czymś świadczy.


Awatar użytkownika
NiCiA
Użytkownik
Posty: 799
Rejestracja: 21 listopada 2010, 13:02
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: Philipek i Kajtuś
Kontaktowanie:

Re: Pinio

Postautor: NiCiA » 28 marca 2011, 19:59

vagina_denata pisze:Bakterie będą się rozwijać wszędzie gdzie są odchody zwierząt.

Nie masz tutaj racji.Bakterie będą się rozmnażały i nie koniecznie będą w takich miejscach jak odchody świnek.

Nugatka ma rację - maty łazienkowej w zoologicznym sklepie nigdy nie kupimy.Przynajmniej ja nie widziałam,ale nawet w najlepszym zoologu w PL nie ma mat łazienkowych.Dlaczego? Przecież to nie jest zbytnio związane ze zwierzętami.Matę łazienkową znajdziemy w sklepach typu Tesco,Selgros itp.

Ja z maty łazienkowej nie byłam zadowolona,o 100 razy lepsze są trociny.Mata nie dość,że po kilku dniach zaczyna mieć nieprzyjemny zapach,to do tego trzeba regularnie co 3 dni conajmniej prać oraz codziennie zbierać bobki.Niektóre świnki ją zjadałą,przez co boli ich brzuszek.Philip,gdy miał matę nigdy jej nie jadł,ale czasem z ciekawości...zaglądał co jest pod matą.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Podłoża”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

  • Dołącz do nas