Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Łączenie i oswajanie świnek

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Awatar użytkownika
Freya
Użytkownik
Świnki morskie: Lin i Frida
Kontaktowanie:

Łączenie i oswajanie świnek

Postautor: Freya » 10 czerwca 2018, 13:17

Witam. Od nieco ponad tygodnia posiadam dwie świnki morskie - Lin (5 tyg. rozetka) i Fridę (2 mies. gładkowłosa). Są to moje pierwsze świnki. Zostały kupione tego samego dnia od różnych hodowców i wpuszczone do tej samej klatki (120 cm). Frida jest dużo odważniejsza, po 2 dniach dawała się dotknąć, teraz powoli uczę ją wchodzenia na ręce i nie ma problemu z wchodzeniem na mnie przednimi łapkami (nie chcę wyjmować jej z klatki dopóki sama nie wejdzie cała na ręce). Lin przez większość dnia siedzi w domku, wcinając siano. Przez pierwsze 5 dni uciekała gdy tylko zobaczyła mój ruch, teraz jest trochę lepiej, ale wciąż nie wychodzi jak moja ręka jest w klatce. Frida nie pomaga w oswojeniu młodszej świnki - często na nią warczy i przegania ją. Na szczęście się nie gryzą, ale martwi mnie "wycofanie" Lin - czy to normalne? Powinnam dać jej czas, czy może spróbować oswoić ją "na siłę" np. podając jej smakołyki przez wejście do domku? (wejścia są 2, nie zablokuję jej tym drogi ucieczki). Może popełniam jakieś błędy?

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca
Użytkownik

Moreni
Użytkownik
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Łączenie i oswajanie świnek

Postautor: Moreni » 10 czerwca 2018, 14:58

To normalne. Świnki mają różne charaktery - jedne są śmiałe i ciekawskie, inne strachliwe i wycofane. Możesz zachęcać Lin smakołykami, to nigdy nie zaszkodzi, ale nie martw się, jeśli początkowo będzie je ignorowała.

Awatar użytkownika
Freya
Użytkownik
Świnki morskie: Lin i Frida
Kontaktowanie:

Postautor: Freya » 10 czerwca 2018, 16:26

Dziękuję za pomoc :)

Darom
Użytkownik
Kontaktowanie: