Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Humorki Leona ;) i nie tylko...

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Leonqa
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 12 września 2016, 16:12
Lokalizacja: Gliwice
Świnki morskie: Leon <3.
Kontaktowanie:

Humorki Leona ;) i nie tylko...

Postautor: Leonqa » 12 września 2016, 16:25

Cześć wszystkim ;)
Piszę do Was w sprawie mojej świnki morskiej-Leona. A mianowicie mam ją od ponad roku (niestety żyje sama, gdyż moja mama za nic w świecie nie chce drugiej świnki- cud, że w ogóle mam Losie :P).
Mój a raczej nasz problem polega na tym, że Leon nie potrafi, może nie chce wychodzić na wybiegi. Bardzo często wyciągam go z klatki, głasiam go ona tam sobie pokwikuje ale jak przyjdzie kontakt z podłogą to od razu w te pędy ucieka do pokoju gdzie stoi jego klatka i wskakuje do niej. Nawet jeżeli jest zamknięta to sobie sam ją otwiera...
Próbuje jakoś to zmienić, daje warzywka, jedzonko żeby tylko pochodził :)(.
Ale on niestety leniuch i nie chce.
Dziwi mnie jeden fakt, że jeżeli otwieram lodówkę i cmokam (huhehueheue :P).
To potrafi (jeżeli jest wypuszczony) przybiec do kuchni i kwiczeć.
Prosiłabym was o pomoc jak go przekonać, bo ja szczerze już nie wiem co mam robić :(
Czy dobrze robię, że podaję mu wit. C (JUVIT), na łyżeczkę i do pyszczka? Przeczytałam, gdzieś że zęby mogą się po tym popsuć :(
Dlaczego ma taką tłustą sierść na grzbiecie? Byłam z tym u weta, oglądał skórę i nic na to nie poradził. Aha, karmiony jest vl cavia nature+siano+ziółka jego ukochane :P.
Za wszystkie pozytywne- oczywiście odzewy wielkie dzięki! ;)
Pozdrawiam.

*ekhem... Nie uważajcie mnie za jakiegoś pseudo-właściciela :P.


Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Humorki Leona ;) i nie tylko...

Postautor: befana30 » 12 września 2016, 17:59

Nie kazdy swiniak uwielbia lazikowanie po pokoju, a skoro potrafi przyleciec po jedzonko az do kuchni tzn ze raczej nie jest strachliwy tylko wlasnie leniwy ;) taki ma charakter i tyle- napewno towarzystwo w osobie kolejnego samczyka poprawiloby ten stan rzeczy, poniewaz wtedy w ruch poszlaby wrodzona ciekawosc, wiadomo- w dwojke razniej sie szkudzi i wspomaga eksplorujac teren.
Po prostu wyciagaj go codziennie i siadaj z nim na podlodze, mozesz czytac, zajac sie swoimi sprawami gdy on pomalu postanowi troche po pokoju pochodzic, taka czynnosc powtarzana codziennie przez kilka tygodni w koncu go przekona do lazikowania- kus oczywiscie przysmakami czy zagadujac go.
Tlusta siersc na tylku gdzie dokladnie? lekko przed zakonczeniem kupra? to bedzie gruczol lojowy- z wiekiem staje sie bardziej aktywny i u samcow tworzy sie swoisty lojowy dred, takze te miejsce trzeba oczyscic, wyczesywac czesto, a nieraz nawet lekko przyciac nozyczkami jesli "smar" nie bedzie chcial zejsc z wloskow. Ja przy moim samcu najpierw wymietosze zad olejem z oliwek, a kiedy zejdzie caly loj namydlam mydelkiem i splukuje- jesli bedziesz go codziennie wyczesywala to przez miesiac powinien byc spokoj z kolejnym mietoszeniem olejem oraz myciem.
Wit c w kroplach tak, ale nie w nadmiarze, poniewaz syntetyczne na dluzszy dystans szkodza, takze zapewnij mu dostep do wit c w naturalnej postaci warzyw, zieleniny, owocow a ta w kroplach staraj sie stosowac tylko wtedy kiedy sytuacja tego wymaga, np poczatki przeziebienia jak kichanie, czy zmatowiala siersc, ciemne zeby itd.
Wspominasz o sianku, karmie oraz suszkach, a jak tam ze swieza dieta?

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

BeataThePig
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 11 września 2016, 12:35
Kontaktowanie:

Re: Humorki Leona ;) i nie tylko...

Postautor: BeataThePig » 12 września 2016, 20:41

Ja moja sama (taka sama sytuacja). Przekonalam braniem jej zamykaniem klatki przed wejsciem i otwieraniem po 10 min bo slizgala sie i byla za gruba nie duzo ale jednak. Teraz buszuje i pocornuje przy tym :D


Leonqa
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 12 września 2016, 16:12
Lokalizacja: Gliwice
Świnki morskie: Leon <3.
Kontaktowanie:

Re: Humorki Leona ;) i nie tylko...

Postautor: Leonqa » 13 września 2016, 15:16

Zieleninka:
marchewka, pietruszka, seler i sporo warzyw innych ;)



Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

  • Dołącz do nas