Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

czy powinnam brać świnkę na siłę na ręce?

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
świnkoowa
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 2 lutego 2012, 13:21
Kontaktowanie:

czy powinnam brać świnkę na siłę na ręce?

Postautor: świnkoowa » 2 lutego 2012, 13:45

niedługo będę już mieć mojego prosiaka 2 miesiące :D kiedy go kupiłam (niestety w zoologicznym) był bardzo strachliwy, zamierał w bezruchu i gryzł do krwi. :( teraz jest o niebo lepiej, kiedy podchodzę do klatki to świnka skacze, biega po klatce i opiera się o pręty (nie zawsze tak robi, bo czasem się przestraszy jak wchodzę do pokoju, ale po chwili już wystawia główkę i sprawdza czy to ja przyszłam). kiedy wkładam rękę do klatki i ją głaszczę to świnka robi pięknego naleśnika ;) bardzo chętnie je mi z ręki i reaguje nawet na pustą dłoń ;) mam jeden problem: jeśli próbuję go brać na ręce, to strasznie przede mną ucieka, a jak już go złapie i trzymam na rękach to świnka próbuje się wyrywać, a kiedy go położę na kolanach, to rozkłada się, cicho piszczy i czasem przymknie oczka :) i ucieka też jak go puszczę po pokoju, muszę się nieźle namęczyć, żeby go złapać i wsadzić z powrotem do klatki ;) i mam pytanie: czy jak przede mną ucieka, to powinnam go brać na siłę czy dać sobie spokój i czekać na piękny dzień, kiedy prosiak sam zdecyduje się wejść mi na rękę? ;) aha i jeszcze mam jedno pytanie: moja świnka cały czas ma domek i czy powinnam jej go zabrać, jeśli prosiak czasem przede mną ucieka jak podejdę do klatki? ;)


dlaczego nikt nie odpowiada :cry: :cry:


Awatar użytkownika

LoLa...
Użytkownik
Posty: 210
Rejestracja: 30 grudnia 2011, 17:54
Lokalizacja: Prudnik
Świnki morskie: Coffe
Kontaktowanie:

Re: czy powinnam brać świnkę na siłę na ręce?

Postautor: LoLa... » 2 lutego 2012, 16:58

Eh, mój świń też nie lubi być brany na ręce. Co do trzymania to przyzwyczajaj go głaskaj. Niby domek nie jest najlepszy przy strachliwej śwince możesz go zastąpić ale zadbaj by świń miał jakieś inne schronienie. Jeśli mówisz że ucieka i wychodzi to chyba nie ma potrzeby wyjmować. Kiedy go niesiesz uważaj żeby nie wyrwał się bo może mu się stać krzywda, trzymaj go w pewnej pozycji i staraj ograniczyć to noszenie do minimum. Staraj się łapać go jak najszybciej. Po prostu złap go, przejdź szybko gdzie masz zamiar i głaszcz go. Możesz też obracać domek do góry nogami i zachęcić żeby do niego wskoczył. Tak możesz świnkę przenieść na kolana i zachęcić go żeby wyszedł z domku. To dobrze że biega. Mój się nie chce ruszyć a ma zapewniny wybieg trzy razy dziennie :lol: .....

Dreams are like rainbow-
Only idiots try to chase them...

świnkoowa
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 2 lutego 2012, 13:21
Kontaktowanie:

Re: czy powinnam brać świnkę na siłę na ręce?

Postautor: świnkoowa » 2 lutego 2012, 18:38

LoLa... pisze:Eh, mój świń też nie lubi być brany na ręce. Co do trzymania to przyzwyczajaj go głaskaj. Niby domek nie jest najlepszy przy strachliwej śwince możesz go zastąpić ale zadbaj by świń miał jakieś inne schronienie. Jeśli mówisz że ucieka i wychodzi to chyba nie ma potrzeby wyjmować. Kiedy go niesiesz uważaj żeby nie wyrwał się bo może mu się stać krzywda, trzymaj go w pewnej pozycji i staraj ograniczyć to noszenie do minimum. Staraj się łapać go jak najszybciej. Po prostu złap go, przejdź szybko gdzie masz zamiar i głaszcz go. Możesz też obracać domek do góry nogami i zachęcić żeby do niego wskoczył. Tak możesz świnkę przenieść na kolana i zachęcić go żeby wyszedł z domku. To dobrze że biega. Mój się nie chce ruszyć a ma zapewniny wybieg trzy razy dziennie :lol: .....


aha dzięki ;) moja świnka teraz ma tyle rzeczy w klatce: ma ogromniasty domek, zajmujący połowę klatki 8-) w nim nową podusię wypchaną siankiem, ma też kuwetę, miseczkę, poidełko oraz paśnik. a klatkę mam malutką, 70 cm, ale za tydzień kupuję 1 m ;) wypuszczam go bardzo często po pokoju żeby się wybiegał, a w klatce tylko jadł, pił, załatwiał się i spał :D


Konto usunięte

Re: czy powinnam brać świnkę na siłę na ręce?

Postautor: Konto usunięte » 3 lutego 2012, 13:14

Wiele swinek tak robi,ze jak chcesz zlapac to ucieka,ale to nie znaczy,ze nie chce byc na rekach,podejdz ja sposobem,wez ogorka jak stanie na klatce,wtedy ja zlap,ale jesli swinka zdecydowanie sie wykreca i ucieka,to uszanuj jej wole i ja zostaw w spokoju.


Awatar użytkownika
Chochlik
Użytkownik
Posty: 314
Rejestracja: 30 czerwca 2010, 19:44
Świnki morskie: Bella
Edward[*]
Kontaktowanie:

Re: czy powinnam brać świnkę na siłę na ręce?

Postautor: Chochlik » 3 lutego 2012, 15:14

Ruby_anger jak ja bym czekała na to jak Edward będzie spokojny to by go nigdy na ręce nie mogła wziąć. Zawsze mi ucieka. Nigdy nie jest tak, że sam mi wskakuje. Jak już jest złapany czy na kolanach wszystko jest normalnie. Wydaje mi się, że świnka może nie przepadać za samym momętem łapania go.

Jeśli ktoś nie umie uszanować zwierząt znaczy to, że nie zasługuje na miano człowieka...

Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: czy powinnam brać świnkę na siłę na ręce?

Postautor: vagina_denata » 3 lutego 2012, 16:28

To prawda, wiele świnek nie lubi samego podnoszenia, ale głaskanie i tulenie sprawia im ogromną przyjemność. Ja bym go łapała, skoro widzisz, że cieszy go kontakt z tobą.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.


karolina
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 1 lipca 2013, 13:33
Kontaktowanie:

Re: czy powinnam brać świnkę na siłę na ręce?

Postautor: karolina » 1 lipca 2013, 14:05

Mój prosiaczek też na początku bardzo bał się noszenia na rękach, ale z czasem to minęło. Brałam go często z klatki i tuliłam do siebie, a także go głaskałam. Nie powinno się brać prosiaczka na siłe, na ręce, bo on też może czegoś nie chcieć, jednak w większości przypadków jest mu to obojętne. To, że prosiaczek chowa się do domku jest normalne u prosiaczka , gdy się boi. Możesz próbować na siłe wyciągnąć go z tamtąd, albo po prostu poczekać, aż sam wyjdzie, gdy zgłodnieje. Powodzenia !!!!!


Awatar użytkownika
Dorotka
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 13 czerwca 2013, 20:39
Lokalizacja: Toruń
Świnki morskie: Whisky
Kontaktowanie:

Re: czy powinnam brać świnkę na siłę na ręce?

Postautor: Dorotka » 1 lipca 2013, 15:48

Nie odświeżaj starych tematów. Autor sobie chyba już poradził


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

  • Dołącz do nas